BARF strava

Naši psi i kočky dostávají kromě granulí i maso, buď syrové a nebo vařené + zeleninu, kosti a přílohy - tzv. BARF. Nekrmím pravým BARFem, nedodržuju přesně poměr ingrediencí a taky nedávám tolik doplňků stravy. Psi dostávají maso převážně syrové, ale naší kočce musím maso převařit, protože jí syrové nesedí a pokaždé se z něho pozvrací, což je dost divné, protože z myší jí nic není :-D.

Jak už jsem psala pesani dostávají i granule a to z toho důvodu, že jsou zde dokonale vyvážené poměry živin, což podle mě v BARFu nikdy dosáhnout nemůžu a nerada bych psy předávkovala nějakými doplňky stravy nebo naopak. Zarytí barfisté krmí pouze masem a granule psovi vůbec nedávají. Někteří tvrdí, že by se granulovaná strava a syrová střídat neměla, že by měl pes dostávat buď granule nebo maso. Jiní zase tvrdí, že to psovi uškodit nemůže a že je to pro něj lepší. Já jsem se přiklonila k druhé variantě z toho důvodu, že podle mě (a je to jenom můj názor) nemůže samotné BARFování a nebo samotná granulovaná strava psovi dodat to co potřebuje. A řekněme si upřímně, komu by se chtělo žrát celý život jen suché granule a nikdy neokusit maso a naopak. Druhý důvod je ten, že mám doma hodně velký vybíravce a to Safiru a Betynu. Když obě dostanou po sobě 4x granule, tak mi už pátou dávku nechtějí jíst. To samé je to s BARFem, tam to zase tak horké není, ale Betyna například po čtvrté dávce vybírá jen maso a to jen chutné kusy, zbytek tam nechá. Safira se naproti tomu rozhodne, že to prostě vůbec jíst nebude a vůbec jí nevadí, že tam není skoro žádná zelenina, kterou ona nemusí, prostě se na to podívá a jde pryč. Takže taková je u nás situace :-P

Chesterovi je to úplně jedno co jí, ten sežere naprosto všechno. U Tylera zatím nevím, to se uvidí časem.... ale i tak myslím, že mu tahle kombinace vadit nebude, protože je na to navyklý už od chovatelky.

 

Pokud se chcete dozvědět o samotném BARFu něco víc, přidávám sem odkaz na web mojí kamarádky Diany, která krmí svého ridgebacka Alfíka jen BARFem a má u sebe na webu tuto problematiku krásně zpracovanou. Nebo stačí, když zadáte do vyhledávače BARF a určitě vám vyhodí spoustu výsledků.

 

Jinak maso a různé sušené potvůrky kupuju od Vetamixu, který je na tohle naprostá jednička! Akorát je zde menší háček, že si musíte objednat minimálně 50kg zboží, aby vám byl povolen závoz k vám domů. Samozřejmě nemusíte objednávat jen maso, mají v nabídce i přílohy, granule a spoustu dalších věcí.

Na rajčeti mám fotoalbum z našeho prvního nákupu ve Vetamixu. Museli jsme kvůli tomu koupit mrazák speciálně jen pro psy. Je šuplíkový a má objem zhruba 250 l a vlezlo se mi do něj cca 85 - 90 kg masa. Udělala jsem si svůj vlastní systém uložení masa, nakoupila jsem si moře barevných sáčků a stužek, všechno maso jsem nabalíčkovala zhruba po 100 - 250 gramech, zabralo mě to přes 13 hodin :-/, ale výsledek stál za to, protože kdybych maso nenabalíčkovala, tak by se mi toho do mrazáku tolik nevlezlo. Barvy stužek a sáčků mám všechny vypsané na papíře a u každé kombinace napsaný druh masa. Na druhém papíře mám napsaný druh masa a počet kusů v mrazáku, pokaždé když nějaké maso vytáhnu, tak ho škrtnu i na papíře a tak vím, kolik mám přesně masa v mrazáku. Všechno je nafoceno na rajčeti, takže pokud máte čas určitě se podívejte

 

 

Taky jsem se rozhodla nafotit večeře našich psisek, takže aspoň uvidíte jak takový "BARF" vypadá v misce. Je to sice trochu pracné, ale když si maso vytáhnete z mrazáku dopoledne, tak do večera je rozmrzlé. Potom stačí natrhat zeleninu na zahrádce, rozmixovat ji a podávat. V zimních měsících to řeším kupovanou mraženou zeleninovou směsí. A v neposlední řadě jsou tu přílohy, nudle a rýže se musí samozřejmě uvařit, ovesné vločky dávám normálně jen přelité vodou a nebo suché, no a rýžové burizony taky přeliji vodou. Zabere to cca půl hodinku času, což se podle mě dá. Když čas není, tak jim dám granule a je po starosti :-)

 Takže pokud máte čas a jste zvědaví co mají naši pesani v miskách podívejte se na toto album. Doporučuju se podívat na fotky v plné velikosti, protože jsem k nim přidala popisky co konkrétně se v misce nachází :-)